Senior All-Star Spotlight Meet 2013 Results

.PDF Results

Licensed to Muscatine High School                HY-TEK's Meet Manager 6/8/2013
                      Senior All-Star Spotlight Meet 2013                      
                            St. Francis University                             
                         Joliet, Illinios  - 6/8/2013                          
                                    Results                                    

Event 1  Men Shot Put
================================================================
 Sr All-Star: * 67-03  2011        Jermaine Kline, Team Illinois               
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
Finals
  1 Riley Kitridge               Team Illinois         61-04.00  
  2 Dustin Valind                Team Wis              58-04.50  
  3 Riley Budde                  Team Wis              56-06.00  
  4 Gregory Ganter               Team Wis              55-02.00  
  5 CJ Schade                    Team Wis              54-00.50  
  6 Emmett Wester                Team Ia M             52-09.00  
  7 Justin Dunn                  Team Ia M             51-06.00  
  8 Coleman Nelson               Team Illinois         50-10.00  
  9 Nick Piker                   Team Illinois         46-04.00  

Event 2  Women Shot Put
================================================================
 Sr All-Star: * 47-02.25  2008        Bailey Wagner, Team Illinois             
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Alexa Hunt                   Team Ia W             43-08.00  
  2 Sarah Pate                   Team Ia W             41-05.50  
  3 Kamry Gipson                 Team Wis              40-04.00  
  4 Michelle Brandt              Team Wis              39-08.00  
  5 Morgan Keller                Team Illinois         39-06.00  
  6 Taylor Steffen               Team Wis              39-05.00  
  7 Haley Houser                 Team Wis              39-01.50  
  8 Lindsay Herra                Team Illinois         38-01.00  
  9 Corinne Franz                Team Wis              37-01.00  
 10 Brook Jacobsma               Team Ia W             36-04.00  
 11 Kaylee Blake                 Team Ia W             36-01.00  
 12 Vicky Kapnisis               Team Ia W             35-10.00  

Event 3  Men Discus Throw
================================================================
 Sr All-Star: * 197-00  2005        Chase Madison, Team Iowa                   
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Nick Piker                   Team Illinois           176-05  
  2 Dustin Valind                Team Wis                175-00  
  3 Riley Kitridge               Team Illinois           173-10  
  4 Joseph Weiner                Team Ia M               173-05  
  5 Coleman Nelson               Team Illinois           169-11  
  6 Sam Elsner                   Team Wis                168-09  
  7 Gregory Ganter               Team Wis                163-06  
  8 Craig Murtha                 Team Ia M               162-09  
  9 Riley Budde                  Team Wis                162-07  
 10 Justin Dunn                  Team Ia M               147-00  
 11 Emmett Wester                Team Ia M               131-07  

Event 4  Women Discus Throw
================================================================
 Sr All-Star: * 166-10  2008        Taylor Freeman, Team Iowa                  
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Lindsay Herra                Team Illinois           144-10  
  2 Sarah Pate                   Team Ia W               141-10  
  3 Morgan Keller                Team Illinois           138-00  
  4 Corinne Franz                Team Wis                136-00  
  5 Kaylee Blake                 Team Ia W               128-00  
  6 Mallory Nickerson            Team Wis                126-04  
  7 Brook Jacobsma               Team Ia W               123-03  
  8 Vicky Kapnisis               Team Ia W               117-06  
  9 Taylor Steffen               Team Wis                117-01  
 10 Haley Houser                 Team Wis                107-00  
 11 Alexa Hunt                   Team Ia W                97-05  

Event 5  Men Long Jump
================================================================
 Sr All-Star: * 24-04.50  2012        Jerry Westerfield, Team Iowa             
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 William Williams             Team Illinois         23-10.75  
  2 Scott Filip                  Team Illinois         22-09.50  
  3 Hunter Effa                  Team Wis              21-07.75  
  4 Kaleb Young                  Team Ia M             20-11.50  
  5 Tavian Smith                 Team Ia M             20-11.25  
  6 Dave Kendziera               Team Illinois         20-11.00  
  7 Tyler Behling                Team Wis              20-10.25  
  8 Nathan Pozolinski            Team Wis              20-09.75  
  9 Cody Zaeske                  Team Wis              20-09.50  
 10 Michael Skiba                Team Wis              20-08.50  
 11 Sam Kuhter                   Team Ia M             19-10.50  
 12 Anthony Kayser               Team Ia M             18-10.50  

Event 6  Women Long Jump
================================================================
 Sr All-Star: * 19-03.50  2010        Ashley Stacey, Team Illinois             
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Aerial Holt                  Team Wis              17-11.00  
  2 Micaela Creighton            Team Wis              17-05.50  
  3 Taylor Fahnlander            Team Ia W             17-05.25  
  4 Mallory Cates                Team Ia W             16-08.00  
  5 Aisha Coleman                Team Wis              16-06.50  
  6 Morgan Koenigs               Team Ia W             16-02.25  
  7 Katie Thompson               Team Ia W             16-00.75  
  8 Jessie Eyerly                Team Ia W             15-10.25  
  9 Haley Reinke                 Team Wis              15-07.25  
 10 Ashley Pohlman               Team Wis              15-06.00  

Event 7  Men Triple Jump
================================================================
 Sr All-Star: * 50-00  2007        Troy Doris, Team Illinois                   
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Shawn Koch                   Team Illinois         48-09.00  
  2 Samora Nesbitt               Team Illinois         46-04.25  
  3 Scott Filip                  Team Illinois         46-02.00  
  4 Joseph Gasper                Team Wis              44-06.00  
  5 Kendall Grady                Team Illinois         43-08.75  
  6 Cody Zaeske                  Team Wis              42-11.00  
  7 Michael Skiba                Team Wis              41-11.00  
  8 Nathaniel Hauser             Team Wis              40-00.50  

Event 8  Women Triple Jump
================================================================
 Sr All-Star: * 40-08  2012        Chaz Duson, Team Illinois                   
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Tyshai Freeman               Team Illinois         37-10.50  
  2 Haley Reinke                 Team Wis              36-04.50  
  3 Aerial Holt                  Team Wis              34-06.50  
  4 Dani Rice                    Team Ia W             32-03.00  
  5 Ashley Pohlman               Team Wis              32-00.75  

Event 9  Men Pole Vault
================================================================
 Sr All-Star: * 16-06  2008        Mitch Erikson, Team Illinois                
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Derrick Smith                Team Illinois         15-06.00  
  2 Tim Ehrhardt                 Team Illinois         15-00.00  
  3 Andrew Roney                 Team Illinois        J15-00.00  
  4 Chad Weaver                  Team Illinois         14-06.00  
  5 Mike McLain                  Team Wis              14-00.00  
  6 Mitchell Fox                 Team Wis              13-06.00  
  7 Nicholas Kazmierczak         Team Wis              13-00.00  
  8 Matt Dietlin                 Team Wis              12-06.00  
 -- Matthew Schneider            Team Wis                    NH  

Event 10  Women Pole Vault
================================================================
 Sr All-Star: * 12-03  2000        Angie Hilgers, Team Wisconsin               
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Nicole Larson                Team Wis              11-09.00  
  2 Taylor Corkum                Team Wis              11-06.00  
  3 Maya Golliday                Team Illinois        J11-06.00  
  4 McKenzee Kroeschell          Team Illinois         11-00.00  
  5 Alexis Sotis                 Team Illinois         10-00.00  

Event 11  Men High Jump
================================================================
 Sr All-Star: *  7-00  2004        Jeron Van Maanen, Team Iowa                 
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Justin Kretchmer             Team Illinois          6-09.00  
  2 Derrick Smith                Team Illinois          6-08.00  
  3 Daniel Schwarz               Team Ia M              6-06.00  
  4 Scott Filip                  Team Illinois          6-04.00  
  5 Braydee Poore                Team Ia M             J6-04.00  
  6 Ryan Antoniewicz             Team Wis              J6-04.00  
  6 Antonio Pierce               Team Illinois         J6-04.00  
  8 Joseph Gasper                Team Wis              J6-04.00  
  8 Matt Dietlin                 Team Wis              J6-04.00  
 10 Nathaniel Hauser             Team Wis               6-00.00  

Event 12  Women High Jump
================================================================
 Sr All-Star: *  5-09  2003        Becca Buschholtz, Team Wisconsin            
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Tyshai Freeman               Team Illinois          5-07.00  
  2 Chaley Rath                  Team Ia W              5-06.00  
  3 Alyssa Weiler                Team Wis               5-04.00  
  4 Sammy Ellingson              Team Ia W              5-02.00  
  4 Sara Grange                  Team Wis               5-02.00  
  6 Emily Brinker                Team Wis              J5-02.00  
 -- Courtney Sowle               Team Ia W                   NH  

Event 13  Women 3200 Meter Run
================================================================
 Sr All-Star: * 10:42.50  2007        Katelyn Bastert, Team Illinois           
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Paige Skorseth               Team Wis              11:26.06  
  2 Rachel Shoemaker             Team Illinois         11:31.84  
  3 Kelsey Kirchoff              Team Ia W             12:58.71  

Event 14  Men 3200 Meter Run
================================================================
 Sr All-Star: * 9:17.16  2001        Matt Esche, Team Wisconsin                
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Martin Martinez              Team Illinois          9:36.34  
  2 Alexander Rink               Team Wis               9:41.88  
  3 Jared Ripoli                 Team Illinois          9:45.99  
  4 Emmitt Smith                 Team Illinois         10:03.70  
  5 Lane Geisness                Team Wis              10:09.58  
  6 Quinn Groff                  Team Ia M             10:46.10  
  7 Colton Graham                Team Ia M             11:14.49  

Event 15  Women 4x100 Meter Shuttle Hurdle
================================================================
 Sr All-Star: * 1:02.91  2009        Team Iowa                                 
                         A Black-Scott, E James, S Yeager, M Jordon        
    School                                               Finals 
================================================================
  1 Team Iowa Women                                     1:03.61  
     1) Kristen Musser                  2) Cassie Kingery                 
     3) Sammie Osterberger              4) Chaley Rath                    
  2 Team Iowa Women  'B'                                1:05.56  
     1) Katie Thompson                  2) Dani Rice                      
     3) Taylor Glover                   4) Taylor Jacobson                
  3 Team Wisconsin                                      1:07.47  
     1) Haley Rafferty                  2) Kathryn DeJung                 
     3) Grace Curran                    4) Tess Nelson                    
  4 Team Iowa Women  'C'                                1:09.00  
     1) Abigail Paca                    2) Sammy Ellingson                
     3) Kamille Kroneman                4) Allie Osterberger              

Event 16  Men 4x110 Meter Shuttle Hurdle
================================================================
 Sr All-Star: * 57.93  2011        Team Illinois                               
                       T Andrews, V Carter, J Johnson, D Ridley          
    School                                               Finals 
================================================================
  1 Team Wisconsin                                        58.51  
     1) Mitch Douglas                   2) Gadi Samson                    
     3) Brain Matthews                  4) Nathan Pozolinski              
  2 Team Illinois                                         59.33  
     1) Andrew Helmin                   2) Dave Kendziera                 
     3) Marcus Greer                    4) Mercioles Bell                 
  3 Team Iowa Men                                       1:00.06  
     1) Tyler Donovan                   2) Tommy Thorne                   
     3) Jonny Swanson                   4) Haakon Wilz                    
  4 Team Iowa Men  'B'                                  1:03.13  
     1) Zack Rice                       2) Braydee Poore                  
     3) Ryan Spiegel                    4) Anthony Kayser                 

Event 17  Women 4x800 Meter Relay
================================================================
 Sr All-Star: * 9:14.80  2013        Team Wisconsin, Team Wis                  
                         R Atchison, B Murphy, N Schmidt, A Parker         
    School                                               Finals 
================================================================
  1 Team Wisconsin                                      9:14.80* 
     1) Rachel Atchison                 2) Bridget Murphy                 
     3) Nicole Schmidt                  4) Alison Parker                  
  2 Team Illinois                                       9:44.78  
     1) Lucia Rossi                     2) Samantha Montalbano            
     3) Brianne Murphy                  4) Kayla Wolf                     
  3 Team Iowa Women                                     9:50.66  
     1) Haley Manning                   2) Jessie Eyerly                  
     3) Anna Peer                       4) Brette Correy                  

Event 18  Men 4x800 Meter Relay
================================================================
 Sr All-Star: * 7:41.06  2004        Team Iowa                                 
                         A Hodge, J Ogden, J Berns, D Gott                 
    School                                               Finals 
================================================================
  1 Team Illinois                                       7:48.67  
     1) Riley McInerney                 2) Rene Salinas                   
     3) Trevor Koehr                    4) Blake Hale                     
  2 Team Wisconsin                                      7:55.85  
     1) Cade Clark                      2) Ben Rhode                      
     3) Stephen Cruz                    4) Cole Hauenstein                
  3 Team Iowa Men                                       8:01.74  
     1) Wade Pingel                     2) Evan Jones                     
     3) Brady Ellenbecker               4) Payton Busch                   

Event 19  Women 1600 Sprint Medley
================================================================
 Sr All-Star: * 4:06.59  2013        Team Wisconsin, Team Wis                  
                         M Leske, A Coleman, S Grange, S Nielson           
    School                                               Finals 
================================================================
  1 Team Wisconsin                                      4:06.59* 
     1) Maddie Leske                    2) Aisha Coleman                  
     3) Sara Grange                     4) Stephanie Nielson              
  2 Team Iowa Women                                     4:10.80  
     1) Rachel Broghammer               2) Maddie Hilsabeck               
     3) Emily Toennies                  4) Megan Nickles                  
  3 Team Iowa Women  'B'                                4:22.22  
     1) Tessa Helmle                    2) Whitney Wolf                   
     3) Sarah Adams                     4) Jessica Feldman                
  4 Team Iowa Women  'C'                                4:35.92  
     1) Dani Rice                       2) Taylor Sweeney                 
     3) Bailey Kennedy                  4) Maddie Bain                    

Event 20  Men 1600 Sprint Medley
================================================================
 Sr All-Star: * 3:26.90  2012        Team Iowa, Team Iowa                      
                         A Dellamuth, J Fedoris, D McCalla, J Aune         
    School                                               Finals 
================================================================
  1 Team Iowa Men                                       3:29.93  
     1) Nick DeBuhr                     2) Ryan Hoffman                   
     3) Zach Matter                     4) Timauntay Jones                
  2 Team Wisconsin                                      3:32.93  
     1) Tyler Behling                   2) Joe Koenecke                   
     3) Zachery Wallenfang              4) Mickael Pauly                  
  3 Team Illinois                                       3:36.17  
     1) Zak Loess                       2) Zach Booth                     
     3) Zach Kirby                      4) Markus Jackson                 
  4 Team Iowa Men  'B'                                  3:55.05  
     1) Keegan Jones                    2) Day-Shawn Simmons              
     3) Remington Meggers               4) Taylor Ashman                  

Event 21  Women 100 Meter Dash
================================================================
 Sr All-Star: * 11.85  2008        Toni Graham, Team Illinois                  
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Becca Cherry                 Team Ia W                12.76  
  2 Maliya Ratliffe              Team Ia W                13.03  
  3 Elizabeth Pospyhalla         Team Wis                 13.13  
  4 Taylor Fahnlander            Team Ia W                13.19  
  5 Maddie Leske                 Team Wis                 13.20  
  6 Larissa Backhaus             Team Ia W                13.31  
  7 Kattie Redlinger             Team Ia W                13.44  
  8 Natalie Olsen                Team Illinois            13.58  

Event 22  Men 100 Meter Dash
===================================================================
 Sr All-Star: * 10.51  2005        Jeff Farnell, Team Illinois                 
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Reggie Bratton               Team Illinois            10.97   2 
  2 Xavier Jansen                Team Wis                 11.06   2 
  3 Chris Wiggins                Team Illinois            11.09   2 
  4 William Williams             Team Illinois            11.32   1 
  5 Christopher Brogden          Team Ia M                11.35   2 
  6 Chris Madden                 Team Wis                 11.36   1 
  7 Jay Schneider                Team Wis                 11.38   1 
  8 Bryon Neal                   Team Wis                 11.41   2 
  9 Connor Larson                Team Illinois            11.53   1 
 10 Dalton Leinbaugh             Team Ia M                11.57   1 

Event 23  Women 400 Meter Dash
================================================================
 Sr All-Star: * 55.88  2004        Shannon Beelendorf, Team Illinois           
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Alisha Jones                 Team Ia W                58.31  
  2 Sam Feller                   Team Ia W              1:00.29  
  3 Kamille Kroneman             Team Ia W              1:00.63  
  4 Briana Miller                Team Ia W              1:05.73  

Event 24  Men 400 Meter Dash
================================================================
 Sr All-Star: * 47.66  2004        Justin Harrison, Team Illinois              
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Sam Tiahnybik                Team Wis                 48.12  
  2 Ryan Olsen                   Team Illinois            49.20  
  3 Malcolm Engel                Team Illinois            49.91  

Event 25  Women 4x200 Meter Relay
================================================================
 Sr All-Star: * 1:42.58  2008        Team Iowa                                 
                         C Jacobson, J Takes, N Erickson, F Burt           
    School                                               Finals 
================================================================
  1 Team Iowa Women                                     1:45.07  
     1) Maliya Ratliffe                 2) Rachel Broghammer              
     3) Becca Cherry                    4) Emily Toennies                 
  2 Team Wisconsin                                      1:45.74  
     1) Ashley Pohlman                  2) Aisha Coleman                  
     3) Franchesca Morris               4) Sara Grange                    
  3 Team Iowa Women  'B'                                1:47.36  
     1) Taylor Jacobson                 2) Whitney Wolf                   
     3) Taylor Glover                   4) Kattie Redlinger               
  4 Team Iowa Women  'C'                                1:47.73  
     1) Larissa Backhaus                2) Katie Thompson                 
     3) Mallory Cates                   4) Tessa Helmle                   

Event 26  Men 4x200 Meter Relay
================================================================
 Sr All-Star: * 1:25.80  2002        Team Illinois                             
                         M Cole, B Cook, F Oliver, A Waterford             
    School                                               Finals 
================================================================
  1 Team Wisconsin                                      1:26.24  
     1) Bryon Neal                      2) Xavier Jansen                  
     3) Jay Schneider                   4) Daniel Freiberg                
  2 Team Illinois  'B'                                  1:30.27  
     1) Zak Loess                       2) Grant Loess                    
     3) Connor Larson                   4) Josh Phelan                    
  3 Team Iowa Men                                       1:30.40  
     1) Christopher Brogden             2) Demetrius Harper               
     3) Trever Ryen                     4) Tavian Smith                   
  4 Team Iowa Men  'B'                                  1:31.74  
     1) Ryan Spiegel                    2) Ryan Hoffman                   
     3) Kaleb Young                     4) Ryan Shull                     

Event 27  Men 110 Meter Hurdles
===================================================================
 Sr All-Star: * 13.81  2002        A. J. Harris, Team Illinois                 
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Dave Kendziera               Team Illinois            14.20   2 
  2 Andrew Helmin                Team Illinois            14.52   2 
  3 Nathan Pozolinski            Team Wis                 14.63   1 
  4 Mitch Douglas                Team Wis                 14.90   2 
  5 Haakon Wilz                  Team Ia M                14.92   2 
  6 Jonny Swanson                Team Ia M                14.98   2 
  7 Gadi Samson                  Team Wis                 15.19   1 
  8 Scott Eilrich                Team Illinois            15.26   1 
  9 Brain Matthews               Team Wis                 15.37   2 
 10 Tyler Donovan                Team Ia M                15.46   1 
 11 Tommy Thorne                 Team Ia M                15.62   2 
 12 Zack Rice                    Team Ia M                15.77   1 

Event 28  Women 100 Meter Hurdles
===================================================================
 Sr All-Star: * 13.94  2005        Seun Adiqun, Team Illinois                  
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Kristen Musser               Team Ia W                15.68   2 
  2 Sammie Osterberger           Team Ia W                15.72   2 
  3 Haley Rafferty               Team Wis                 15.73   2 
  4 Chaley Rath                  Team Ia W                15.74   2 
  5 Tess Nelson                  Team Wis                 16.01   2 
  6 Cassie Kingery               Team Ia W                16.44   2 
  7 Grace Curran                 Team Wis                 17.18   1 
  8 Kathryn DeJung               Team Wis                 17.23   1 
  9 Sammy Ellingson              Team Ia W                17.34   1 
 10 Allie Osterberger            Team Ia W                18.45   2 

Event 29  Women 800 Meter Run
================================================================
 Sr All-Star: * 2:11.82  2009        Sara Stokes, Team Iowa                    
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Rachel Atchison              Team Wis               2:15.38  
  2 Brette Correy                Team Ia W              2:15.81  
  3 Kayla Wolf                   Team Illinois          2:15.93  
  4 Bridget Murphy               Team Wis               2:21.21  
  5 Nicole Schmidt               Team Wis               2:21.56  
  6 Jessie Eyerly                Team Ia W              2:22.77  
  7 Jessica Feldman              Team Ia W              2:24.87  

Event 30  Men 800 Meter Run
================================================================
 Sr All-Star: * 1:53.47  1999        Dave Paulsen, Team Iowa                   
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Malik Lee                    Team Illinois          1:54.11  
  2 Cole Hauenstein              Team Wis               1:56.80  
  3 Mickael Pauly                Team Wis               1:57.39  
  4 Payton Busch                 Team Ia M              2:00.08  
  5 Wade Pingel                  Team Ia M              2:01.15  
  6 Rene Salinas                 Team Illinois          2:04.75  
  7 Tommie Johnson               Team Illinois          2:08.72  
  8 Remington Meggers            Team Ia M              2:11.28  

Event 31  Women 200 Meter Dash
===================================================================
 Sr All-Star: * 23.94  2009        Tasha Allen, Team Wisconsin                 
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Sara Grange                  Team Wis                 25.27   2 
  2 Alisha Jones                 Team Ia W                25.29   2 
  3 Maddie Hilsabeck             Team Ia W                25.61   2 
  4 Elizabeth Pospyhalla         Team Wis                 26.11   2 
  5 Emily Toennies               Team Ia W                26.36   2 
  6 Maddie Leske                 Team Wis                 26.65   2 
  7 Mallory Cates                Team Ia W                27.83   2 
  8 Natalie Olsen                Team Illinois            28.00   2 

Event 32  Men 200 Meter Dash
================================================================
 Sr All-Star: * 21.03  2005        Jeff Farnell, Team Illinois                 
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Trever Ryen                  Team Ia M                21.90  
  2 Steve Phillips               Team Wis                 22.40  
  3 Tim Ehrhardt                 Team Illinois            22.72  
  4 Joe Koenecke                 Team Wis                 23.70  
  5 Jordan Fitzgerald            Team Wis                 23.84  
  6 Sam Kuhter                   Team Ia M                25.46  

Event 33  Women 400 Meter Hurdles
===================================================================
 Sr All-Star: * 1:02.64  2000        Crystal Sanders, Team Illinois            
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Courtney Sowle               Team Ia W              1:05.79   2 
  2 Kamille Kroneman             Team Ia W              1:07.22   2 
  3 Taylor Glover                Team Ia W              1:07.72   2 
  4 Tess Nelson                  Team Wis               1:09.39   2 
  5 Sammie Osterberger           Team Ia W              1:09.92   2 
  6 Haley Rafferty               Team Wis               1:11.38   2 

Event 34  Men 400 Meter Hurdles
===================================================================
 Sr All-Star: * 51.74  2005        Greg Offerman, Team Iowa                    
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Dave Kendziera               Team Illinois            53.32   2 
  2 Lino Mogorovic               Team Illinois            53.60   2 
  3 Haakon Wilz                  Team Ia M                54.79   2 
  4 Tommy Thorne                 Team Ia M                55.43   2 
  5 Zachery Wallenfang           Team Wis                 57.65   2 
  6 Tyler Donovan                Team Ia M                58.08   2 
  7 Keegan Jones                 Team Ia M                58.34   2 
  8 Anthony Kayser               Team Ia M                59.87   2 

Event 35  Women 1600 Meter Run
================================================================
 Sr All-Star: * 4:55.64  2011        Alyssa Schneider, Team Illinois           
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Brianne Murphy               Team Illinois          5:21.88  
  2 Paige Skorseth               Team Wis               5:22.64  
  3 Samantha Montalbano          Team Illinois          5:27.89  
  4 Ruth Garippo                 Team Illinois          5:31.62  

Event 36  Men 1600 Meter Run
================================================================
 Sr All-Star: * 4:14.53  2013        Alex Gold, Team Illinois                  
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Alex Gold                    Team Illinois          4:14.53* 
  2 Martin Martinez              Team Illinois          4:23.23  
  3 Bailey Wetherell             Team Ia M              4:24.32  
  4 Alexander Rink               Team Wis               4:32.45  
  5 Evan Jones                   Team Ia M              4:39.03  
  6 Joe Sulentic                 Team Illinois          4:43.24  
  7 Brady Ellenbecker            Team Ia M              4:57.79  

Event 37  Women 4x100 Meter Relay
================================================================
 Sr All-Star: * 46.72  2009        Team Wisconsin                              
                       S Gregory, B Schmidt, H Kerkhoff, T Allen         
    School                                               Finals 
================================================================
  1 Team Iowa Women                                       49.75  
     1) Maliya Ratliffe                 2) Rachel Broghammer              
     3) Maddie Hilsabeck                4) Becca Cherry                   
  2 Team Iowa Women  'B'                                  50.53  
     1) Sammie Osterberger              2) Jessica Feldman                
     3) Kattie Redlinger                4) Tessa Helmle                   
  3 Team Wisconsin                                        51.68  
     1) Ashley Pohlman                  2) Kathryn DeJung                 
     3) Grace Curran                    4) Aisha Coleman                  
  4 Team Iowa Women  'C'                                  52.83  
     1) Taylor Fahnlander               2) Cassie Kingery                 
     3) Bailey Kennedy                  4) Taylor Sweeney                 

Event 38  Men 4x100 Meter Relay
================================================================
 Sr All-Star: * 41.41  2002        Team Illinois                               
                       M Cole, B Cook, A Harris, M Lesley                
    School                                               Finals 
================================================================
  1 Team Illinois                                         41.60  
     1) Zach Booth                      2) Scott Filip                    
     3) Chris Wiggins                   4) Reggie Bratton                 
  2 Team Iowa Men                                         42.62  
     1) Christopher Brogden             2) Dalton Leinbaugh               
     3) Tavian Smith                    4) Trever Ryen                    
  3 Team Wisconsin                                        43.14  
     1) Tyler Behling                   2) Chris Madden                   
     3) Joe Koenecke                    4) Steve Phillips                 
 -- Team Iowa Men  'B'                                       DQ   Out of Zone 1-2
     1) Ryan Hoffman                    2) Day-Shawn Simmons              
     3) Taylor Ashman                   4) Kaleb Young                    
 -- Team Illinois  'B'                                       DQ   Out of Zone 3-4
     1) Grant Loess                     2) Zach Kirby                     
     3) Connor Larson                   4) Josh Phelan                    

Event 39  Women 4x400 Meter Relay
================================================================
 Sr All-Star: * 3:53.64  2009        Team Iowa                                 
                         S Forsythe, S Cameron, S Stokes, C Gnade          
    School                                               Finals 
================================================================
  1 Team Wisconsin                                      3:54.72  
     1) Sara Grange                     2) Elizabeth Pospyhalla           
     3) Franchesca Morris               4) Bridget Murphy                 
  2 Team Iowa Women                                     4:04.74  
     1) Emily Toennies                  2) Taylor Glover                  
     3) Sam Feller                      4) Alisha Jones                   
  3 Team Iowa Women  'B'                                4:08.85  
     1) Larissa Backhaus                2) Whitney Wolf                   
     3) Megan Nickles                   4) Haley Manning                  
  4 Team Iowa Women  'C'                                4:17.56  
     1) Allie Osterberger               2) Abigail Paca                   
     3) Briana Miller                   4) Morgan Koenigs                 

Event 40  Men 4x400 Meter Relay
================================================================
 Sr All-Star: * 3:14.61  2001        Team Iowa                                 
                         P Avery, R Worrells, N Moser, J Fedler            
    School                                               Finals 
================================================================
  1 Team Illinois                                       3:23.14  
     1) Malcolm Engel                   2) Marcus Greer                   
     3) Lino Mogorovic                  4) Ryan Olsen                     
  2 Team Iowa Men                                       3:28.13  
     1) Demetrius Harper                2) Zach Matter                    
     3) Ryan Shull                      4) Nick DeBuhr

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *